Jdi na obsah Jdi na menu
 


Britský mink, mock mink, americký mink - co že to v ČR vlastně chováme?
Barvu mink uvádí většina standardů jako šedohnědou s odstínem do modra. Oči černé. Kromě toho existuje barva mock-mink, která má světlejší odstín a u nás se neuznává, tečka. Není co řešit. Nebo ano?
Velká část českých minků má oči červené - někdy tak tmavé ruby, že na první pohled vypadají černé. Ale prozradí se třeba na fotografii pořízené s pomocí blesku. Dokonce český standard uznává u minka ruby oči (u kresby solid). Jinak by totiž spousta zvířat nemohla být registrována. Pokud naše minky srovnáme s minky např. z Velké Británie, všimneme si i dalšího rozdílu - britští minkové mají odstín více šedý. Co tento rozdíl způsobuje?
Když byli do Velké Británie dovezeni první potkani v barvě ruská modrá a ruská dove, mezi jejich potomky (mimo jiné) objevili i potkani zbarvení podobně jako mink, ale s trochu teplejším odstínem (více do hněda) a s ruby očima. Po krytí britskými minky se jim narodila černá mláďata. Tato barva tedy nebyla stejná jako britský mink, byla nepravá, falešná (anglicky mock).
Tento nepravý mink (gen označujeme mo) bývá nazýván různě, často se shledáme s označením americký mink (American mink). Gen se chová stejně jako britský mink, jedná se o jednoduchý recesivní gen. V kombinaci s ostatními geny pro barvu dává barvy podobné. Díky chovatelské selekci aguti variantu (skořice, cinnamon) obou genů od sebe prakticky nerozeznáte. S genem pro americkou modrou barvu tvoří platinovou podobně jako "pravý" mink, jen tato platina mívá červené oči. Stejně jako "pravého" minka (gen m) ho ovlivňuje gen perlového efektu (gen Pe).
Tito potkani se vyskytují ve dvou typech. Buď jsou podobní britským perlovým, s Obrazekruby očima a teplejším odstínem srsti, nebo jsou tmavší než britská perla, s černýma očima a je u nich častý merle fekt (tzv. dark pearl). Dokonce existuje dvojitý mink (double-mink). Tak jsou označována zvířata, jejichž srst ovlivňují oba dva mink geny (genotyp aa mm momo). Barvu mají šedobéžovou, s tmavě rubínovýma očima (viz. foto).

Srovnání obou typů minků:
Britský mink
Americký minkObrazek
ObrazekBarva srsti: šedohnědá (více šedá)
Barva srsti: šedohnědá (více hnědá)Barva očí: černá
Barva očí: rubyGenetický kód: aa mm
Genetický kód: aa momo

Otázka na konec: A není to fuk? Mink jako mink...
Ne, tak úplně jedno to není. Pokud nebudeme tyto dva minky rozlišovat, může se stát, že chovateli, i přesto že se bude snažit krýt barvy perfektně v linii, se narodí černá mláďata. Ne, že by nebyla hezká, ale nemůžeme se chovateli divit, pokud bude kapku rozladěn.