Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mutace ovlivňující vývoj melanozomů
Melanozomy jsou drobné dutinky v pigmentových buňkách zvaných melanocyty. Pigmenty se vyrábějí v těchto dutinkách a potom jsou transportovány na okraj melanocytu a tam ukládají pigment do rostoucího chlupu.
Melanozomy patří do rodiny tzv. organel, jakési obdoby orgánů v buňce. Mezi příbuzné organely patří lysozomy podílející se na trávení uvnitř buňky a destičkové granuly, které jsou součástí krevních destiček. Všechny tyto organely pocházejí ze společného předchůdce, tudíž mutace, která ovlivní toho předchůdce, ovlivní všechny tři.
Zesvětlující gen "červené oči" (red eyed dilution gene, R) narušuje normální vývoj těchto organel, což vede k neobvyklému transportu pigmentů a způsobuje omezené ukládání pigmentů v chlupech a očích. Srst získává světlou barvu (béžovou) a oči jsou červené. Kromě toho má tato mutace vliv i na správnou funkci krevních destiček, tyto krevní destičky produkují málo sráživých faktorů, což vede ke krvácení delšímu než je obvyklé.
Potkani s touto mutací (zvláště jejich aguti varitanta, tzv. fawn) jsou často používání jako pokusná zvířata při výzkumech spojených s abnormalitami v produkci serotoninu.
Poznámka na okraj: Existuje ještě jedna mutace, způsobující podobné zbarvení a mechanismus jejího působení není znám. Nazývá se fawn. Ovlivňuje černá a modrá zvířata, černá získávají hnědý odstín srsti, modrá světlý. Tato mutace krevní destičky neovlivňuje.

Obrazek


Zdroje:
http://www.ratbehavior.org/CoatColorMutations.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Krevn%C3%AD_desti%C4%8Dka
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lysosom