Jdi na obsah Jdi na menu
 


Siamská a himalájská zbarvení
Pro tato zbarvení jsou typické zbarvené uši, čumák, končetiny, ocas a kořen ocasu. Himalájské zbarvení má tyto odznaky na bílém základu, odznaky se vybarvují až v pozdějším věku (i několik měsíců) a nejsou tak zřetelné. Základ siamského zabarvení je světle béžový, znaky se vybarvují brzy. Pro odznaky obou typů platí, že tmavší barvy se objevují dříve než světlé. Rozdíl mezi odznaky v aguti a non-aguti barvách je téměř zanedbatelný, i když obvykle aguti odznaky vypadají světlejší a nejsou tak efektní.
V tabulce uvádím přehled siamských znaků v základních non-aguti barvách, totéž platí pro himalájské zbarvení a proto není třeba ho vypisovat. Genetický kód himalájského zbarvení je cc(h) + kód barvy odznaků. Pro aguti odznaky platí kód cc(h) A- + kód barvy nebo c(h)c(h) A- + kód barvy.

Barva
Genotyp
Popis
siamská s hnědými znaky
c(h)c(h) aa
"Klasické" zbarvení, odznaky jsou v lachtaní barvě a co nejtmavšího odstínu.
siamská s čokoládovými znaky
c(h)c(h) aa bb
Podobné siamskému s hnědými znaky, barva odznaků je světlejší.
siamská s ruskými modrými znaky
c(h)c(h) aa dd
Velmi tmavé stínování, barva odznaků je jasně rozpoznatelná.
siamská s americkými modrými znaky
c(h)c(h) aa gg
Stínování často chybí, barva odznaků bývá někdy příliš světlá.
siamská s mink znaky*
c(h)c(h) aa mm
Zbarvení též velmi podobné "klasickému" zbarvení, ve srovnání jsou znaky světlejší a mají odlišný barevný nádech.
siamská s béžovými znaky
c(h)c(h) aa rr
Prakticky bílý potkan, očí trochu tmavší než "klasický" siam, toto zbarvení není žádoucí.
siamská s šampanskými znaky
c(h)c(h) aa pp
Pro toto zbarvení platí totéž jako pro béžové znaky, je nežádoucí, protože odznaky nejsou vidět, potkan vypadá jako bílý, jen oči má o něco světlejší než "klasika".
*platí jak pro britské, tak pro americké minky

Většina kombinovaných barev je obvykle příliš světlá, než aby byla vhodná pro siamské nebo himalájské zbarvení, výjimkou je barva ruská dove, která je dost tmavá, aby odznaky vypadaly pěkné. Genotyp siamského potkana s ruskými dove znaky je c(h)c(h) aa dd mm. Oblíbenou kombinací je též siamský potkan s ruskými silver znaky c(h)c(h) aa gg dd, světle tónované odznaky přechází do téměř bílé barvy základu. Ač je tato kombinace velice atraktivní, kvůli přilišné světlosti nebývá uznávána standardy.

Triamese
Toto zbarvení se přiřazuje k siamskému zbarvení z toho prostého důvodu, že se jedná o siamského potkana s bílými znaky. Himalájci nikdy triamese nejsou, protože samotný základ srsti u himalájců je bílý a tudíž znaky nejsou zřetelné. Oficiální standardy většiny zemí zbarvení triamese neuznavájí, protože znaky vlastně boří tradiční siamský vzhled, triamese potkanům schází často odznaky na nohou nebo i jinde. Název barvy je odvozen od označení siamského zbarvení (siamese) a předpony tri- (tři), protože tito potkani jsou vlastně trojbarevní. Béžový základ siamské barvy je redukován, části těla potkana jsou zbarveny bíle a koncové části těla bývají v barvě (viz barva odznaků u siamských). Rozsah bílé barvy určují geny pro znaky, nejčastější bývají např. blazed berkshire nebo hooded.
c(h)c(h) aa HH - klasický siamský s hnědými znaky
c(h)c(h) aa Hh - triamese berkshire s hnědými znaky
c(h)c(h) aa hh - triamese hooded s hnědými znaky

Obrazek